W sumie przyzwyczaiłem Was chyba z Madzią już do tego, że zwykle piszemy o tym co warto przetestować, a co omijać szerokim łukiem. Generalnie jednak chciałem dodać na bloga trochę treści niezwiązanych z testowaniem. Jeśli wytrwam w postanowieniu to będziemy tu mieć przeplatankę tematową i w sumie każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Temat, który chciałem poruszyć to problem każdego piszącego na świecie (no, może poza tymi największymi blogerami). Skąd brać czytelników? Nie to, żeby mi brakowało moich (chociaż moglibyście się częściej ujawniać w komentarzach :) ), ale wiadomo, nikt nie lubi spoczywać na laurach i fajnie by było, aby grono odbiorców tekstów było coraz większe. Jak tego dokonać? Przeczytałem masę, ale to na prawdę masę tekstów na ten temat, ale jednoznacznej odpowiedzi odnaleźć się nie da. Ja jednak wierzę w to, że gdzieś na świecie jest pisany taki blog, którego bardzo chciałbym przeczytać... tyle, że nie wiem o jego istnieniu. Jego właściciel więc może rozwiązać to na kilka sposobów.
1. Jednym z najważniejszych punktów opisywanych szeroko w sieci jest... treść. Problem w tym, że dzięki niej możemy być wyżej w rankingu googla, nie do końca zaś w rankingu czytelnika. Tzn nie zrozumcie mnie źle - ranking googla to bardzo ważna rzecz, której nie można pomijać, ale nigdy nie wpadłem na to, żeby wklepać w wyszukiwarkę "Ciekawy blog o chomikach" mimo, że byłbym pozytywnie zaskoczony, gdybym kiedyś na taki trafił. Pozycjonowanie w wyszukiwarkach jest więc ważne tylko z pewnego punktu widzenia, chociaż pozycjonowanie chociaż do top10 jest bardzo ważne (czasami nie mogę dojść do tego po jakich frazach wpisanych w wyszukiwarkę ludzie przeszli na mojego bloga, ale jednak przeszli, czyli jakiś efekt był). No i najważniejsze - bez dobrej treści nikt do nas nie wróci, bo wiadomo - jak przeczytamy kilka źle skleconych zdań na nudnawy temat, a w dodatku z błędami to już nigdy się tam nie zjawimy.
2. Drugi punkt będzie niejako wspólny z pierwszym. Niemal każdy pisze na jakimś forum - dodaj swój adres bloga w stopkę - być może kogoś zaciekawią Twoje posty i tym samym uzna, że blog może być równie ciekawy. Dodaj swojego bloga również do stopki maila, niech odbiorcy widzą, że nie pisze do nich Dawid Bylok, ale Dawid Bylok - bloger w www.testandwrite.blogspot.com . Jedni nawet na stopkę nie spoglądają, ale inni wejdą na chwilę i... zostaną na dłużej.
3. Pisać teksty o tematyce aktualnej, ale też takie, które będą aktualne zawsze. Albo prawie zawsze. Wiadomo, jeśli napiszecie tekst o tym czy sok X jest smaczny to niby tekst ten będzie aktualny długo (no chyba, że firma upadnie), ale wejść na niego po czasie nie będzie aż tak wiele. Co natomiast, gdy napiszecie tekst "10 najlepszych prezentów na Walentynki" albo lepiej: "10 najlepszych sposobów na udaną randkę". Aktualność? Każdego dnia. Szansa na czytelnika? Każdego dnia... Wiadomo - taki temat nie pasuje na każdy rodzaj bloga, ale w każdym temacie znajdzie się temat na napisanie zawsze aktualnego tekstu.
4. Dla ludzi związanych niejako z moją branżą: Testować nowości! Wiem, że często popełniam tę gafę, że nie do końca ustalę z firmą co chcę testować, a oni się pośpieszą i wyślą to co akurat mają pod ręką. Warto jednak dogadać się tak, żeby testowane produkty były absolutnymi nowościami. Często przez liczne reklamy w telewizji oraz w sieci ludzie szukają opinii wiarygodnych osób czy produkt aby na pewno wart jest uwagi. W tym miejscu znajdziecie się wy i wasz blog.
5. Wiarygodność. Jeśli coś jest słabe to pisz, że jest słabe. Nie pisz, że jest dobre, bo dostałeś to za darmo. Jeśli masz coś opisać dobrze tylko temu, że to dostałaś/eś to nie opisuj wcale. Taki kompromis będzie lepszy, niż oszukiwanie potencjalnych (i aktualnych) czytelników.
6. Uważaj na spam. Wiadomo - każdy początkujący blog wchodzi na inne blogi i komentuje, komentuje, komentuje... i dobrze robi, bo część komentujących odwiedzi autor bloga oraz inni komentujący. Problem w tym, jeśli zamiast komentarzy na temat tekstu ktoś wrzuca raz po raz "Komentuje, więc wpadnij też do mnie xxx.blogspot.com". Ja np. nie mam nic przeciwko pozostawieniu linka na blogu, ale niech w komentarzu pojawi się coś więcej: coś o tekście, blogu, temacie który poruszyłem, a nie samo "wejdź na mojego bloga".
7. Niech Twój blog będzie ładny. Szczerze mówiąc ja od pewnego czasu chcę nieco zmienić wygląd, chociaż nie jestem do końca do tego przekonany. Jeśli macie jakieś uwagi - to będą dla mnie niezwykle cenne. Co zmienić? Co usunąć? Co dodać? Ważne żeby w blogu nic nie wyskakiwało, nic nie świeciło, nic nie migało. Może jest jakaś grupa targetowa, która lubi migające gwiazdki, włączającą się muzykę i 5 pop-upów wyskakujących z każdej strony - ja nie i raczej na takiej stronie długo miejsca nie zagrzeję.
8. Cele i systematyczność. Nie robiłem tego nigdy, ale coraz bardziej się do tego przekonuję. Zapisz pierwszego każdego miesiąca ilość wyświetleń bloga i ilość obserwujących, lubiących na portalach. Następnego pierwszego sprawdź ponownie. Możesz wspomnieć o tym w tekście albo zachować to do siebie. Ważne żebyś miał/a świadomość progresu. Systematyczność jest równie ważna. Nie musicie być jak Lekko stronniczy i publikować codziennie o 18tej. Nie musicie publikować codziennie, ale publikujcie w ogóle. Są wyjątki, jak np Kominek, który potrafi napisać 2 teksty w miesiącu, a mimo to mieć dużą ilość odsłon, ale to wyjątek od dość mocnej reguły. Pisz dwa razy w tygodniu, albo nawet raz, byle nie rzadziej.
9. Funkcjonuj w środowisku w którym piszesz. Możesz udzielać się w grupach tematycznych na Google+ czy Facebooku. Jeśli masz możliwość jeździj na zjazdy, spotkania, konferencje. Każdy wyciągnie z nich co innego, jednak zbudujesz trwałe relacje z potencjalnymi czytelnikami (ludzie piszący też czytają). Ważne jest też by na blogu przedstawiać swoje poglądy - nie bój się myśleć inaczej, niż wszyscy. Pisz tak jak myślisz, pozyskasz sympatię lub obudzisz hejterów - ale znacznie zwiększysz ruch na stronie.
10. Ciąg dalszy dziewiątki. Wykorzystaj potencjał mediów społecznościowych. Obecnie niemal każdy znaczący blog w sieci ma swoje konto na Facebooku, Twitterze, Instagramie, a również nierzadko na Printereście, YouTubie, Asku czy Snapchacie. Nie zapominajmy o NK - wielu uważa, że nikt tam nie został, co jest mylnym podejściem.
A jak wyglądają Wasze sposoby? Jak pozyskujecie czytelników? Znacie inne skuteczne sposoby na zdobycie nowych odwiedzających? Podzielcie się w komentarzach :)
Uprzedzając - wiem, że do wielu z tych rad się nie stosuję. Wynika to bardziej z braku czasu, niż z niewiedzy, co z czasem oczywiście się nadrobi. :)
O ja nawet hasło do nk juz zapomniałam...
OdpowiedzUsuńSzczerze mówiąc ja też dopiero dziś dałem opcję "przypomnij hasło". Generalnie wielu młodych stamtąd odeszło. Natomiast w przedziale 40+ NK jest niespecjalnie daleko za Facebookiem... Tak samo jest w małych miejscowościach, gdzie wiele osób ma NK ze względu na kontakt z osobami z poprzednich klas :)
UsuńZ opisywaniem przykrej prawdy dotyczącej testowania można wejść w konflikt z firmą - ja niestety miałam 'takową przyjemność'. Sklep internetowy zagroził mi sądem za wyjawienie prawdy dotyczącej ich obsługi klienta - zarzucili mi kradzież mydła! Prawda niestety (dla nich) ujrzała światło dzienne na moim blogu, ujawniłam maile, które otrzymałam i całą historię, którą nadal można przeczytać w etykietach MINUSY BLOGOWANIA. I choć czasami prawda dotycząca testów może być mało przyjemna dla firmy, warto zaznaczyć, że odczucia są subiektywne - to działa 'kojąco' :)
OdpowiedzUsuńFirmy niestety często straszą blogerów i... niestety często uginają się oni, bo "szkoda zachodu", ale jak widać trafiła kosa na kamień :) dobrze, że się nie ugięłaś :)
OdpowiedzUsuńNa Twoim blogu zdecydowanie brakuje wyszukiwarki tekstów :P
Ja bym dodała, że tekst powinien być przejrzysty, zwłaszcza taki poradnikowy.
OdpowiedzUsuńFajnie wypunktowane, ale przydałoby się jakieś wytłuszczenie ;)
Tu niestety wychodzi minus mojego designu. Biały tekst na brązowym tle czy pogrubiony czy nie wygląda prawie identycznie :(
UsuńJa stosuję 1, 2, 9. Z 9. polecam Google +. Stosuję też 8 :)
OdpowiedzUsuńNo tak :) z G+ jest niemal jak z NK. Przez wielu niedoceniane, a można wycisnąć stamtąd naprawdę sporo :)
UsuńPolecam jeszcze pisać posty z frazami, na które pozycjonujemy blog, stosować do tego kategorie lub mieć wtyczkę od SEO.
OdpowiedzUsuńNo tak, posty z frazami :) kiedyś często tak pisałem, ale z biegiem czasu zapomniałem o używaniu konkretnych wyrazów :)
UsuńA wtyczka to chyba tylko do Wordpressa? Bo wydaje mi się, że na Bloggera nie ma czegoś takiego? :(
Blogger nie ma, ale podobno dobrze się sam pozycjonuje :) Dobrze jest tak jak Ty stosować etykiety :)
UsuńJa po prostu piszę ;-))
OdpowiedzUsuńhehe no tak, bez tekstu to nikt nie wejdzie, choćby nie wiadomo jakie pozycjonowanie zrobić ;)
Usuńswietne rady :)
OdpowiedzUsuńDzięki :) mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie :)
UsuńMyślę, że przede wszystkim treść i systematyczność;)
OdpowiedzUsuńJestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem bardzo dobrą formą budowania widoczności oraz ruchu na naszej stronie czy blogu jest pozycjonowanie. Zapoznałem się z poradami na https://www.zgred.pl/audyt-pozycjonowania-oraz-linkow/ i już teraz wiem jak wiele korzyści może przynieść audyt SEO oraz linków przychodzących do strony.
OdpowiedzUsuńSuper wpis. Posiada mnóstwo ciekawych informacji. Dlatego też zamierzam odwiedzić go za jakiś czas licząc że dodasz coś nowego.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis. Bardzo pomocne wskazówki i informacje
OdpowiedzUsuńGarść przydatnych informacji, świetny artykuł
OdpowiedzUsuńWartościowe wskazówki
OdpowiedzUsuńTak dobrego wpisu w tym temacie jeszcze nie czytałem.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisany tekst, dobrze się go czyta, a wskazówki są jak najbardziej przydatne :)
OdpowiedzUsuńciekawe informacje i fajny blog
OdpowiedzUsuńZałożenie bloga i pisanie to nie wszystko. Warto zastanowić się nad jego pozycjonowaniem, o czym przeczytacie tutaj https://www.grupa-icea.pl/psychologiczne-sztuczki-szansa-na-zwiekszenie-konwersji/
OdpowiedzUsuńSukces to pisanie ciekawych postów: https://nieruchomosciwozniak.pl/
OdpowiedzUsuńTakich jak ten :)
OdpowiedzUsuńFajny blog, dobrze się to czyta !
OdpowiedzUsuńPozycjonowanie wykonane przez fachowców z pewnością przyniesie oczekiwany rezultat.
OdpowiedzUsuńCiekawy wpis. Wszystkie informacje bardzo pomocne
OdpowiedzUsuń